Проєкти

 

Проєктна діяльність

2024 

Проєкт "Упорядкування та оцифрування мистецької частини колекції письменниці, перекладачки і літературознавиці Віри Вовк (Селянської) в Національному університеті «Києво-Могилянська академія»" 

Віра Вовк (Віра Остапівна Селянська) (2 січня 1926 р. Борислав, Львівська область, Україна - 16 липня 2022 р., Ріо-де-Жанейро, Бразилія) – відома українська письменниця, перекладачка і літературознавиця. З 1945 року мешкала в еміграції: спочатку в Німеччині, а потім -  у Бразилії. З 1950-х по 2000-і роки працювала професором німецької літератури в Державному університеті Ріо-де-Жанейро, писала та перекладала українською, португальською та німецькою мовами. Свою бібліотечно-архівну колекцію письменниця почала передавати до Наукової бібліотеки НаУКМА у 1997 році, а з 2017 року передавала і свою колекцію творів народного та професійного мистецтва, яку вона систематично збирала впродовж довгих років та під час свого побуту і подорожей в різних країнах світу. Приватне зібрання Віри Вовк займає гідне місце серед колекцій бібліотеки НаУКМА та користується попитом не тільки серед Могилянської спільноти, а й серед дослідників, науковців з усієї України та за її межами. Тому проєкт передбачає упорядкування та оцифрування мистецької частини колекції. 

Мистецька колекція Віри Вовк в НаУКМА нараховує 629 назв (820 предметів) творів, створених народними майстрами та професійними митцями з України, Німеччини, Бразилії, Мексики, Перу, Іспанії, Італії, Португалії, Данії, Йорданії, Тунісу, Марокко, Єгипту, Туреччини, Тибету, Індії, Індонезії, Нікарагуа, Сенегалу, Китаю, Японії. Це твори різних видів мистецтва: графіка, живопис, скульптура, писанкарство, ткацтво, вишивка, декоративне мистецтво. Зібрання має наукову, історичну та мистецьку цінність, оскільки містить в собі унікальні зразки української та світової культури і мистецтва.  

З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року мистецькі об’єкти опинилися під загрозою втрати та/або пошкодження, а їх збереження стало питанням національної та міжнародної важливості, оскільки ці цінності є невід'ємною частиною ідентичності нації та спільної культурної спадщини всього світу. Тому, виникає потреба в упорядкуванні та оцифруванні цих мистецьких предметів, щоб забезпечити їх збереження для майбутніх поколінь і зробити доступними для вивчення та дослідження. Оцифрована колекція стане не лише важливим джерелом інформації для наукових досліджень, але й зробить ці твори доступними для широкої громадськості через сайт Цифрової колекції НаУКМА.


Мета проєкту - підготовка, упорядкування, оцифрування, збереження та надання відкритого доступу до цифрових копій мистецьких предметів з персональної колекції Віри Вовк як частини світової культурної спадщини.   

Переглянути звіт.


Проєкт "Організація зберігання усноісторичних джерел на базі Наукової бібліотеки НаУКМА (створення Архіву усних історій)"

Історія України останніх десятиліть наповнена надзвичайними подіями, які заслуговують на те, щоб бути задокументованими, так як і пам'ять про радянське минуле. З початком повномасштабної війни 24 лютого 2022 року значно зросла зацікавленість студентів до різноманітних аспектів сучасних подій. Саме це дало поштовх до створення та подальшої реалізації проекту «Голоси російсько-української війни» в 2023 році за участі студентів магістерської та бакалаврської програми (в рамках проекту «Київ та Глазго, партнерство заради впливу: посилення дослідницького потенціалу через стратегічне партнерство», який виконувався Університетом Глазго і НаУКМА). 

Мета – забезпечити належне зберігання зібраних усноісторичних матеріалів саме на базі НаУКМА (Наукова бібліотека). Таким чином, буде забезпечено створення Архіву усних історій, що в довготерміновій перспективі забезпечить дослідників унікальним джерельним матеріалом про недавнє минуле. Створення Архіву усних історій буде вперше реалізовано на базі НаУКМА. Результами виконання проєкту буде визначення місця фізичного зберігання, визначення відповідного програмного забезпечення та представлення результатів архівування документів усної історії для дослідників.